20.3.13

Човек или природа! До кога с тази дилема?



Не сме собственици на земята, тя ни е дадена назаем от децата ни
Какво общо може да имат с. Попинци (Панагюрище) и парк Бедечка (Стара Загора)?
Информирани ли сме адекватно, с необходимия акцент и шум, всеки път, когато усилията на шепа хора успяват да доведат една кауза до успех и да отвоюват от акулите общите гора, вода, въздух? Макар и малко, такива случаи има. За колко от тях знаем? Възможен ли е успех, ако се действа поединично?

Парк "Бедечка" - Ст. Загора
Възможно ли е да опазим природата, ако не озаптим изнасилвачите й? Виждаме ли задкулисен интерес във всеки протест за повече природа? Вярваме ли в чистите намерения на еко-протестиращите?

По тези въпроси, както и по парливата за старозагорци тема парк Бедечка, разговаряхме с
  • Борислав Сандов - съпредседател на ПП „Зелените”, и
  • Йордан Йорданов - активист, защитник на парк Бедечка


Ето един пример на спечелването на една малка победа, за която обществеността беше оскъдно информирана:
" ... Отдавна се знае, че в хълма Петелово има повече от 10 тона злато – прокопани са рудни галерии още от римско време. А през втората половина на XX век са направени многобройни геоложки проучвания, без обаче комунистическите власти да се решат да пристъпят към златодобив, който на практика би наложил изселването на исторически значимото село.
Но през 2004 г., във времето на министър Долорес Арсенова, информацията за златото в Петелово някак достига до бизнеса; говори се, че резултатите от 50 години геоложки проучвания са купени срещу сумата 2000 долара, или 50 грама злато в днешни пари. Фирмата „Мартерн” сключва с властта проучвателен договор и се опитва да направи фиктивни сондажи на хълма, след което ще има право да регистрира търговско откритие и евентуално да започне златодобив.
Разбирайки за това, жителите на селото правят палатков лагер на върха на хълма, за да спрат „откривателите”. Само щом разберат, че проучвателната компания е наблизо, те се качват горе. Веднъж се наложило да дежурят на Петелово 37 дни без прекъсване. Цялото село беше там – разказва Христина Даскалова, един от инициаторите на местния протест.
„Едни се качваха, други слизаха, въртяхме се, постоянно имаше поне 50 души горе. Хората отиваха на работа от върха и се връщаха след работа направо там. Там ядяха, там спяха на палатки, там живееха”. Понякога буквално с телата си спирахме сондите, описва Даскалова.
Накрая Попинци побеждава – минават трите години, в които е разрешено „проучване” и фирмата е принудена да си отиде с празни ръце. Въперки многократните сигнали, във времето на борбата повечето медии не са показали интерес към този сюжет. .."

13.3.13

Млад координатор на протестите на изпит при Мавракис


кликни за да видиш видеото на предаването

От известно време в България сме в изпитна сесия по дисциплина доста нова, която тепърва трябва да усвояваме на теория и практика – Протестни действия. На  13.03.13, "Изпитахме"
в тв предаването "Блогът на Мавракис" по ТВ Стара Загора,  един от активните протестиращи в Стара Загора - Антон Николов.

Опитваме се по този начин да допринесем в процеса на гражданско самоосъзнаване - с мнения, коментари, поощрение, критичност, както от наша страна, така и от тази на зрителите.

Ето някои от разисканите въпроси:
• Какво подтиква един младеж да се ангажира с протестите?
• Защо не си гледаш учението, ами си тръгнал да оправяш България. Вие младите какво разбирате от държавни работи?
• "Да не се политизира протеста" - фраза, която често се чува по протестите. Не е ли грешна и противоречива? Що е то политика всъщност?
• Имаме ли нужда от партии? Трябва ли да ги премахнем? Трябва ли да се намали броя на депутатите? По-малко депутати, повече демокрация ли означава това?
• Какъв е основния проблем на България? Партиите, правителствата, корумпираните политици, депутатите? Дали пък не трябва да търсим зад паравана?
• Дали не трябва да озаптим някак свръхбогатите? Чужди и местни.
• Ако се махнат чуждите капиталисти и поемат български капиталисти управлението на ЕРП-та, различно ли ще е?
• Забелязваме,  че сред лозунгите на протестиращите преобладават националистичните. Мислиш ли, че има някакъв план да унищожат българина специално?
• Много ли е важен кръвният произход на един човек?
• Колко повече общо може да имаш ти с един свръхбогат българин, ограбил твоята родина и смучещ и последните сили от народа й, от колкото с мен например "небългарина", който обаче живее в един град с теб, срещаме в всекидневието си подобни проблеми, мислим как да си плащаме сметките например,  как евентуално да спестим за някаква покупка, дреха, едно-друго … имаме с една дума общи интереси?
• Футболни запалянковци – не отива ли енергията им на вятъра?


7.3.13

Мястото на жената в обществото и съзнанието ни - стереотипи и клишета


Мястото на жената в обществото и съзнанието ни

Това беше темата на телевизионното предаване "Блогът на Мавракис" вчера, сряда 06 март 2013, по повод предстоящата еуфория за подаръци, цветя и почерпки, уж в знак на уважение към "слабия" пол на 8-ми март.

Виртуален събеседник беше Екатерина Митринова - студентка по археология в СУ, активен участник в студентско-ученическо движение „Призив”, от младежите, които не чакат да прелее чашата, за да се борят за правата си, жена с позиция по въпросите, касаещи мястото на жената в обществото и съзнанието ни.


Вярно на първоначалното си обещание, предаването се опита и този път да обори стереотипи и клишета, които владеят съзнанието ни.

Поставиха се въпроси като:
Редно ли е да се подаряват цветя на жените точно на 8-ми март? (превръщането на борбата на жените за равни права в лъскав и сладникав ден на забавление)
Как звучат думите "дама", "рицар", "джентълмен", или "принцеса", т.е. защо и днес използваме думи, изразяващи назадничаво преклонение към „висши”(по-заможни) прослойки в обществото като епитет за нещо положително или красиво?
Положението на българката - заплата, насилие, допускане до политика, сексистки стереотипи в ежедневието.
Какво е сексизъм?
За криворазбрания феминизъм.
Губи ли жената от нежността си, от женствеността си, като се опитва да върши "мъжки" работи?

Кой е виновен за това жената да се разглежда предимно като сексуален предмет, мъжете, самите жени, природата или законът за по-силния – физически и икономически? Осъзнават ли всички жени това отношение от страна на мъжете като несправедливо? Или им харесва и се възползват? Доколко еволюират критериите на мъжете към жените или външността е поставяна винаги на първо място? А върху това се базира цяла индустрия от реклами, мода, дрехи, кино, музикални клипове…. 
Съпротивляваме ли се и как?
Еманципацията начин на обличане и поведение ли е само или начин на мислене и действие?
Докога ще се възприема, че е нормално мъжът да черпи, да плаща сметките и излизането от този модел да се счита за принизяващо мъжкото у мъжа и женското у жената?

Да припомня, че "Блогът на Мавракис" се излъчва
всяка сряда от 19:30
по Телевизия Стара Загора
може и онлайн тук

6.3.13

Мястото на жената в обществото и съзнанието ни - тв предаване Блогът на Мавракис



Днес е сряда, а 
Всяка сряда от 19:30 ч. 
се излъчва авторското предаване 
"Блогът на Мавракис
по Телевизия Стара Загора. 
Едно предаване извън рамките и клишетата на господстващото статукво.

Днес ще говорим за 
Мястото на жената в обществото и съзнанието ни
предвид предстоящата след два дни треска за подаръци, цветя и почерпки уж в знак на уважение към "слабия" пол.

Редно ли е да се подаряват цветя на жените точно на 8и март?
Въпрос на който очаквам коментари по време на предаването в: 
страница Блогът на Мавракис в facebook (facebook.com/Mavrakis.Bg)
skype (mavrakis_blog), 
или на телефон 042/910290.

Виртуален събеседник Екатерина Митринова, студентка по археология в СУ, активен участник в студентско-ученическо движение Призив
от младежите, които не чакат да прелее чашата за да се борят за правата си, жена с позиция по въпросите касаещи 
Мястото на жената в обществото и съзнанието ни.

Може и по интернет онлайн тук:

4.3.13

Политика и гражданско общество - второто предаване на "Блогът на Мавракис"

Политика и гражданско общество 
на фона на протестните действия в България,
 беше темата на предаването миналата сряда.
Събеседник Жана Цонева - Докторант по социология, блогър в Истерическа парезия, активист.

Следващото предаване
на
06.03.2013 
сряда от 19:30
по Телезизия Стара Загора
на живо онлайн тук